Medicina
undefined
Osnovne studije
3.8
2 ocena
Medicinski fakultet
Univerzitet u Beogradu
Cena
Trajanje studija
6
Jezik
undefinedundefined
ESPB bodovi
360
Opis smera
Slični smerovi
Zanimanja posle studija
Poslovi posle studija
Opis smera
Medicina je šestogodišnji program integrisanih akademskih studija (360 ESPB) na Medicinskom fakultetu u Beogradu.Sve ocene
Kako funkcioniše ocenjivanje?
pre 6 meseci
Opšti utisak
Meni su vežbe najlepši deo studiranja i na njima se zaista najviše nauči. Moje iskustvo sa profesorima i asistentima je dobro. Trude se da prenesu znanje i mogla sam da ih pitam za pomoć kad god mi je zatrebala.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Ja sam prijemni ispit spremala oko godinu dana. Hemiju sam spremala kroz privatne časove, biologiju sama. Najvažnije su zbirke zadataka koje se kupuju u skriptarnici fakulteta, ostala literatura je istaknuta na internetu (udžbenici i poglavlja iz biologije i hemije). Meni prijemni ispit nije bio težak, bilo je i više nego dovoljno vremena da se sve uradi i proveri. Što više vežbate imaćete više samopouzdanja. Dodala bih da gradivo koje naučite iz genetike znači za ispit na prvoj godini. Takođe, što bolje znate hemiju, biće vam lakše da položite kolokvijume na drugoj godini fakulteta.
pre 7 meseci
Opšti utisak
Fakultet je dok sam studirao bio izrazito vertikalne hijerarhije, rigidnih struktura, tradicionalnih načina predavanja i ispitivanja. Iz tog razloga su profesori jako često na strogoj distanci, neretko i cinični. Bilo je i ne malo slučajeva koji bi u današnjem, zapadnom svetu bili okarakterisani kao zlostavljanje ili omalovažavanje. S druge strane, ima i jako svetlih primera - profesora i asistenata koji baš taj posao rade sa puno mašte i entuzijazma - što je i činilo fakultet savladivim. Materijali su, nažalost, bili sramotno zastareli, vežbe analogne do besmisla. Mnogo toga se zaista zasnivalo na entuzijazmu ove druge gore pomenute grupe. Ipak, minimalni budžeti za nastavu i više nego evidentni interpersonalni konflikti među nastavnicima pojedinih katedri, koji su onemogućavali racionalnu i pravičnu raspodelu sredstava su svakako imali vrlo jak uticaj na kvalitet nastave. Udžbenici na srpskom jeziku su bili nerazumljivi, prepuni potpuno neshvatljivih filozofskih pogleda pojedinih pisaca poglavlja. Za katedre gde nije bilo prevedenih udžbenika (dobri primeri Fiziologija - Guyton, mada čujem da je kasnije i ta katedra dobila svoj (loš) srpski, originalni udžbenik), mnogi od nas su koristili materijale sa engleskog govornog područja (Harrisonovu Internu i sl.). Za predmete specifične za naš fakultet (Higijena, Socijalna medicina i ostali “Priroda i društvo/Svet oko nas” predmeti) je postojala njihova literatura, kakva-takva (više takva). I na kraju, najbitnije: studenti nisu uključeni ni u kakav smisleni rad sa pacijentima, niti učestvuju u dijagnostičko-terapijskim postupcima. Ne postoji nikakav osećaj odgovornosti, već sve izgleda kao da se mi to samo malo tako “igramo” sa pacijentima - posebno: anamneze i pregledi u odnosu 6 studenata : 1 pacijent. Fakultet ne daje studentima praktično ništa. Studenti sve sami nabavljaju i kupuju. Na kraju, Fakultet definitivno zaslužuje brojne eseje. Takođe nudi odličnu osnovu za zaposlenje u brojnim državama EU.
Iskustvo sa prijemnog ispita
Prijemni je bio jako davno, tako da se ne sećam situacije sa bodovima. Polagali smo biologiju i hemiju, spremao sam se godinu dana, ako se dobro sećam. Ono što je sasvim sigurno bilo: polagalo se u nekoliko amfiteatara, u pojedinim je bilo apsolutno tolerisano prepisivanje, dok u pojedinim nije imalo teorijske mogućnosti za isto. Smatram da to govori sasvim dovoljno o varijabilnosti kriterijuma i pravednosti na Medicinskom fakultetu u Beogradu, a vrh je velikog ledenog brega.
Slični smerovi
Karijera
Zanimanja posle studija
Poslovi posle studija