U današnje vremene, kada se pred mladima otvaraju mnoge mogućnosti, važno je da na vreme dobiju smernice koje će im pomoći da pronađu “pravi put”. Profesionalna orijentacija nije samo pitanje odabira fakulteta ili zanimanja, već znači i bolje upoznavanje samog sebe, svojih vrednosti i ciljeva u životu.
Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)
Ovaj test analizira različite aspekte ličnosti, interesovanja, sposobnosti i vrednosti, kako bi se prepoznao tip zanimanja koji bi mogao da odgovara baš tebi. Kroz testiranje, možeš da dobiješ jasniju sliku o tome koja zanimanja odgovaraju tvojoj ličnosti.
“Nisam bio siguran šta da očekujem”
Kristijan Josifović, učenik četvrtog razreda gimnazije u Čačku, nedavno je uradio test profesionalne orijentacije.
“Test profesionalne orijentacije mi je stvarno pomogao da sagledam stvari iz drugačijeg ugla. Na početku nisam bio siguran šta da očekujem, mislio sam da će biti samo još jedan test sa pitanjima o tome šta volim da radim. Ali zapravo je bilo mnogo dublje od toga”, rekao je za naš portal Josifović.
Kako nam je opisao svoje iskustvo, Josifović navodi da su pitanja bila veoma precizna i da mu je test pokazao da ima potencijala za profesije u kojima nije ni pomislio da bi mogao da se pronađe.
“Moram priznati da sam bio prilično iznenađen rezultatima testa. Uvek sam mislio da će se moj izbor svoditi na sport, pošto od malena treniram fudbal, ali sada mi se otvara mnogo više mogućnosti”, rekao je Josifović.
Pored sporta, otkrio i koja mu još zanimanja odgovaraju
Test mu je pomogao da shvati koja su njegova interesovanja pored fudbala, a kako je rekao, sada planira da se više posveti istraživanju i psihologiji.
“Uvek sam voleo da budem okružen ljudima i da “rešavam probleme”, a test mi je pokazao da bi karijera u oblasti psihologije ili profesorsko zanimanje bilo odličan izbor za mene. Nisam očekivao da ću dobiti te profesije, ali sada kad razmislim, mislim da je to prava stvar”, naveo je Josifović.
Na kraju našeg razgovora, Josifović je zaključio da mu je test profesionalne orijentacije zapravo veoma pomogao i da sada ima vremena da odluči koji je pravi smer u kom treba da gradi svoju budućnost, a najpre koji fakultet da izabere.
Profesionalna orijentacija ne predviđa budućnost
“Test profesionalne orijentacije nije sredstvo za predviđanje budućnosti, već alat koji pruža vredne uvide o osobinama, interesovanjima i sposobnostima pojedinca. Njegova uloga nije da definiše tačan put koji neko treba da prati, već da omogući bolje razumevanje sebe i svojih sklonosti”, rekla je za naš portal Bojana Filipović Babić, specijalista za učenje i razvoj.
Kako je navela Filipović Babić, na osnovu dobijenih informacija, osoba dobija smernice koje mu mogu pomoći da donese odluku u skladu sa sobom.
Rezultati procene nisu garancija da će osoba pronaći posao kakav želi i biti zadovoljna na njemu, već daje mogućnost donošenja odluke koja je bazirana na relevantnim informacijama.
“To je posebno važno naglasiti u kontekstu promena na tržištu rada sa kojima se danas suočavamo, gde imamo čak i zanimanja koja nisu definisana kroz nomenklaturu zanimanja, nemamo formalno obrazovanje za njih, ali postoji potreba i otvorena radna mesta. Rekla bih da je gotovo nemoguće danas predvideti koja će sve zanimanja uopšte postojati za 4 do 9 godina kada će posao tražiti osnovac koji sada prolazi proces profesionalne orijentacije”, objasnila je.
On ne treba da bira danas svoje zanimanje za daleku budućnost, navela je Filipović Babić, on danas upoznaje sebe i svoje snage, a sa tim informacijama će donositi lakše svaku narednu odluku u toku svog obrazovanja.
Uspešna profesionalna orijentacija ima značajan pozitivan uticaj na lični i profesionalni razvoj klijenta.
Veće zadovoljstvo, produktivnost i stabilnost u karijeri
“Kada osoba izabere obrazovni ili karijerni put u skladu sa svojim sposobnostima, interesovanjima i vrednostima, veće su šanse da će biti zadovoljna svojim poslom i da će kontinuirano ulagati trud u svoj profesionalni razvoj. Dugoročno, ovo vodi ka većem zadovoljstvu poslom, povećanoj produktivnosti i stabilnosti u karijeri”, rekla je Filipović Babić.
Takođe, takva usklađenost smanjuje potrebu za prekvalifikacijom ili promenama profesije, jer su izbori zasnovani na realnim sklonostima i sposobnostima, a ne na trenutnim trendovima ili spoljnim pritiscima.
Šta savetuje mladima?
Mladima koji razmatraju korišćenje profesionalne orijentacije savetuje da pristupe ovom procesu otvorenog uma i sa iskrenom željom da bolje upoznaju sebe.
“Važno je da budu iskreni tokom intervjua i testiranja, jer samo tako rezultati mogu da reflektuju pravu sliku njihovih potencijala. U radu sa svakim klijentom volim da naglasim da, šta god da odluče danas, to neće i ne može odrediti njihov život. Oni sada donose samo odluku o narednom koraku”, objasnila je Filipović Babić.
Kako je navela, na tom putu nastaviće da upoznaju sebe, razvijaju ali i menjaju neka interesovanja, pojaviće se neka potpuno nova.
“U svakom trenutku mogu da promene odluku i krenu u nekom drugom smeru. Sve dok uče i ulažu trud, ni jedna promena ih neće sprečiti da budu uspešni u onome što odaberu da rade, i tu imamo pregršt primera uspešnih ljudi koji su zadovoljni svojom karijerom, a koji su menjali fakultet, radili prekvalifikacije, a heterogenost u obrazovanju i radnom iskustvu su iskoristili da budu bolji u onome što rade”, zaključila je Filipović Babić.