Obrazovanje

Profesionalna orijentacija: Ključni korak ka sigurnijoj budućnosti

08.11.2024.
5 min

U svetu brzih promena i sve konkurentnijeg tržišta rada, profesionalna orijentacija postaje neophodna za sve mlade koji su neodlučni o upisu srednje škole ili fakulteta. Ovaj proces ti može pomoći da prepoznaš svoje interese, sposobnosti i ciljeve, a može značajno uticati i na tvoju budućnost.

Profesionalna orijentacija

Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)

Profesionalna orijentacija je psihološko procenjivanje tvojih sposobnosti, ličnosti, interesovanja, motiva i očekivanja, sa ciljem da ti se pomogne u uspešnom izboru srednje škole ili fakulteta, prenosi PSCentar.

„Profesionalna orijentacija ima za cilj da učenicima osnovne i srednje škole pomogne u donošenju  odluke o upisu srednje škole, odnosno fakulteta, koji su u skladu sa njihovim interesovanjima, vrednostima, ličnim osobinama i sposobnostima“, rekla je za naš portal Bojana Filipović Babić, specijalista za učenje i razvoj.

Kako nam je objasnila, uloga psihološkog savetnika nije da klijentu odgovori na pitanje šta treba da upiše, već je zadatak psihološkog savetnika da pomogne klijentu da prilikom donošenja odluke uzme u obzir relevantne aspekte i informacije o sebi.

„Često klijenti toga nisu svesni, pa nam tu pomaže psihološko testiranje koje otkriva samo deo slagalice. Važno je da odluke o daljem obrazovanju donosimo spram svojih snaga, onoga što nam ide lako, u čemu smo dobri, što nas interesuje, jer su to preduslovi da u budućnosti kontinuirano ulažemo trud u proces učenja, koji prati osećaj zadovoljstva“, dodala je Babić.

Kako izgleda proces profesionalne orijentacije?

Za naš portal Babić je objasnila kako proces profesionalne orijentacije najčešće izgleda:

  1. Intervju: Intervju je najznačajniji segment procene. Podrazumeva struktuisan razgovor sa klijentom na temu njegovih interesovanja, prethodnih iskustava, naročito na temu onih aktivnosti u kojima je već bio uspešan. Tokom razgovora takođe ispitujemo klijentove želje, motivacione modele i vrednosti. Ispitujemo i blokade i prisustvo „odmažućih“ uverenja, poput onih da je najbolje da upišu isto što i roditelji, ili otpor prema nekoj oblasti koji je zasnovan na negativnom iskustvu sa profesorom, ili biraju školu isključivo samo zato što tamo idu drugari.
  2. Test ličnosti: Osobine ličnosti su relativno trajne karakteristike pojedinca. Za njihovo identifikovanje se koriste  standardizovani testovi. Ono što nam je tu važno jeste da identifikujemo osobine koje su u velikom neskladu sa potencijalnim zanimanjem. Npr. klijent je izraženi introvert, a razmatra profesiju koja uključuje stalnu interakciju sa velikim brojem ljudi.
  3. Testovi sposobnosti: Testove sposobnosti koristimo sa ciljem da ispitamo koje su to sposobnosti više razvijene kod klijenta, npr. da li su to verbalne sposobnosti ili brzina i pažnja, ili apstraktno mišljenje. Neka zanimanja u svojoj suštini zahtevaju viši nivo određene sposobnosti, npr. Arhitektura zahteva apstraktno razmišljanje.
  4. Testovi Interesovanja: Testovi interesovanja nam pomažu da identifikujemo profesionalna okruženja koja bi najviše odgovarala klijentu. Tu razlikujemo npr, umetnički, preduzetnički, istraživački …
  5. Priprema izveštaja: Na osnovu svih dobijenih rezultata priprema se izveštaj koji treba da pomogne klijentu u procesu donošenja odluke. Zadatak Psihološkog savetnika je da interpretira dobijene rezultate i da obrazloži kako su oni povezani sa klijentovim budućim izborom.
  6. Prezentacija rezultata: Klijentu se prezentuje izveštaj sa ciljem da bolje razume sebe i sagleda sve relevantne elemente za donošenje odluke. Ovo je prilika da se pomogne klijentu da reši svoje nedoumice i da definiše naredne korake koji su mu potrebni kako bi doneo odluku. Npr. da istraži neki fakultet ili smer koji do tada nije uzimao u obzir, da porazgovara sa studentima koji su već na studijama datog fakulteta, da se upozna sa određenim zanimanjem, tako što će intervjuisati osobu koja obavlja dati posao i slično.

Da li mogu i zaposleni da urade proces profesionalne orjentacije?

Profesionalna orijentacija je proces koji se vezuje za učenike i studente, dok se u slučaju zaposlenih koristi karijerno savetovanje.

„Proces je veoma sličan, samo je fokus intervjua dominantno na prethodnim iskustvima u kojima tražimo aktivnosti, projekte u kojima je osoba uživala, koje ga motivišu. Identifikujemo takozvane prenosive veštine koje su primenjive u većem spektru zanimanja“, zaključila je Babić

Prednosti profesionalne orjentacije

Nedovoljno poznavanje sopstvenih potencijala, oslanjanje na nerealne želje ili pritisci iz okruženja mogu te dovesti do pogrešne odluke. Upis neodgovarajuće škole ili fakulteta može rezultovati slabim postignućima i nezadovoljstvom. Profesionalnom orijentacijom možeš prevenirati neki od problema sa kojima se suočavaš tokom akademskog i radnog angažovanja, piše Edukativno savetovalište.

 Nezadovoljstvo pređašnjim izborima, konfuzija po pitanju profesionalnog identiteta i/ili teškoće pri zadržavanju posla samo su neki od problema koji se mogu izbeći ako se blagovremeno pozabavimo donošenjem racionalnih karijernih odluka.

Profesionalna orijentacija je ključna iz više razloga. Prvo, ona ti pomaže da izbegneš greške u izboru karijere, čime ti se smanjuje rizik od nezadovoljstva na radnom mestu. Drugo, kada izabereš karijeru koja odgovara tvojim interesima i veštinama, povećava ti se  motivacija i produktivnost.

U vremenu kada je izbor karijere važan kao nikada pre, profesionalna orijentacija predstavlja ne samo korisnu, već i nužnu podršku svakom pojedincu. Ona otvara vrata ka mogućnostima, pomaže u razvoju ličnih veština i vodi ka uspešnoj i ispunjenoj karijeri.

Kopiraj link

Sara Vuković

Diplomirana novinarka koja uživa u istraživanju i pisanju. Uvek raspoložena za nova znanja, ljude i putovanja.