Obrazovanje

Sve studentske povlastice koje možeš da koristiš u Srbiji

14.10.2024.
12 min

Biti student nije lako. Napuštanje porodičnog gnezda i udobnosti zarad odlaska u nepoznato, u mnoštvo očekivanja od familije, okruženja, sebe, u nove obaveze, na mestu gde te niko neće vući za rukav da ih završiš – znači, i disciplina mora da se nauči i, najgore (ili najbolje?) od svega – sve zavisi od tebe.

Sve studentske povlastice koje možeš da koristiš u Srbiji

Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)

Da je lako – nije. Međutim, biti student je jedno posebno životno iskustvo koje se zaista pamti do kraja života. Na fakultetu upoznajemo ljude sličnih interesovanja kao što su naša, vrlo često prijatelje, a što da ne, i ljubavi do kraja života. Učimo da raspolažemo novcem koji je ograničen, učimo da se nosimo sa svakodnevnim stresom, da organizujemo svoje vreme i da dobro slažemo svoje prioritete. Reklo bi se, jedan fini rolerkoster za osobu koja još nije zagazila u svoje dvadesete.

Postavlja se pitanje, na koji način je ovaj rolerkoster olakšan mladima? Koje su to povlastice koje studenti u Republici Srbiji imaju?

Pored svih povlastica koje se tiču stanovanja, ishrane i prevoza, o čemu je bilo više reči u jednom od naših prethodnih tekstova (pogledaj OVDE), studentima su na raspolaganju još brojne povlastice u kojima mogu da uživaju tokom studiranja.

Besplatni račun u banci

Studenti imaju mogućnost da otvore račun u banci bez troškova mesečnog održavanja, do svoje dvadeset šeste godine, a negde i do dvadeset sedme (OTP). Neke od banaka gde možeš da otvoriš svoj račun bez troškova su OTP banka (Fluo paket za mlade), Banca Intesa, Erste banka, UniCredit Banka, Raiffeisen banka, Banka Poštanska štedionica itd.

Bioskop

CineStar bioskopi daju mogućnost popusta na cene karata, bonus program, kao i studentski meni (kokice i piće). Ono što je potrebno da se ostvari ovaj popust jeste da se izvadi Loyalty obrazac na blagajni bioskopa i da se prilože potvrda o statusu studenta i lični dokument, a kartica je važeća tokom cele akademske godine, nakon čega je potrebno da se produži.

S druge strane, Cineplexx ne zahteva loyalty karticu, već je potrebno samo prilikom kupovine karte da pokažeš indeks ili studentsku karticu i time ostvariš pravo na popust od 15% na cenu jedne ulaznice.

Pozorište

I pozorišta širom otvaraju vrata studentima, te u brojnim pozorištima možeš da ostvariš popuste i uživaš u kulturnom sadržaju, uz studentsku legitimaciju.

Narodno pozorište u Beogradu, naše najstarije pozorište, daje 40% popusta na grupne ulaznice za predstave, za studente i srednjoškolce.

50% popusta na karte, studenti takođe mogu da ostvare i u Ateljeu 212, Bitef teatru, kao i u Madlenianum-u.

Jugoslovensko Dramsko Pozorište (JDP) daje studentima mogućnost kupovine specijalnih karata za određene predstave po ceni od 300 RSD.

Pozorište na Terazijama daje 50% popusta na kupovinu dve karte.

Pozorište na Slaviji ima super ponudu za studente, gde su svakog prvog, drugog i trećeg dana u mesecu cene karata 300 dinara.

Srpsko Narodno Pozorište (SNP) daje popust na karte od 30% svim studentima.

Studenti glume (Akademija umetnosti u Novom Sadu i Fakultet Dramskih Umetnosti) imaju mogućnost da besplatno gledaju predstave u svim državnim pozorištima, dok u privatnim takođe ostvaruju određene popuste.

Biblioteka i knjige

Članarina u Biblioteci Grada Beograda za odrasle iznosi 1500 RSD, dok je za studente cena 800 RSD na godišnjem nivou. U Gradskoj biblioteci u Novom Sadu godišnja članarina za odrasle je 500 RSD, dok je za studente 250 RSD.

Narodna biblioteka “Stevan Sremac” u Nišu daje 50% popusta uoči Svetskog dana knjige i autorskih prava (23. april), dok ovaj popust Gradska biblioteka u Novom Sadu daje na Dan Gradske biblioteke u Novom Sadu 23. septembra.

DELFI knjižare daju popust od 15% na sve naslove Laguna izdavača.

Muzeji

Pronašli smo još neke zanimljive popuste za studente, a koji će ti ispuniti vreme na zanimljiv način, sa vrlo malo novca:

  • Narodni muzej - 200 RSD.
  • Muzej savremene umetnosti - 150 RSD.
  • Etnografski muzej - 100 RSD.
  • Vojni muzej - 100 RSD.
  • Muzej Nikole Tesle - 250 RSD.
  • Muzej primenjene umetnosti - 200 RSD.
  • Prirodnjački muzej – besplatan ulaz.
  • Muzej Jugoslavije - 300 RSD.
  • Istorijski muzej Srbije - 150 RSD.
  • Muzej Zepter – 100 din.

Putovanje

Prema zvaničnim informacijama koje je podelio SKONUS, najviše predstavničko telo studenata Republike Srbije, studenti sa studentskom karticu ostvaruju popuste na putovanja uz studentsku karticu i to:

  • Srbijavoz: 20% na cenu karata;
  • Lasta prevoznik: 15-30% na cenu karata;
  • Air Srbija: 10% na cenu karata;
  • Turističke agencije Puzzle Group, Hedonic Travel, Go2 Event, Elafonisi tours, Feniks tours i druge daju popust od 5% do 30% popusta za studentska putovanja.

Prodavnice

  • Hrana: Aman i Mercator S (popust se ne odnosi na sve artikle);
  • Odeća: Sport Vision 30% na određene brendove, Đak 2-20% popusta.

Ono što nije samo studentska povlastica, ali može da znači za uštedu novca, jesu još i loyalty programi u drogerijama. Npr. Lilly daje mogućnost sakupljanja “cvetića” prilikom kupovine, gde se račun umanjuje kada se sakupi 200 cvetića za 200 RSD, dok DM uz aplikaciju daje svakodnevno popuste na određene brendove, a račun se umanjuje prilikom skeniranja koda.

Rekreacija

Skijališta Srbije daju studentima 15% popusta na Skipass.

FitPass daje specijalnu cenu za studente od 2500 RSD mesečno, uz koju možeš da treniraš u bilo kom gradu u Srbiji. Pored toga, skoro sve teretane daju određene popuste za studente.

Jahting klub Kej daje popust od 10% na krstarenje Savom i Dunavom.

Zoološki vrt u Beogradu za studente je obezbedio kartu od 450 RSD.

Tehnika

Studenti ostvaruju popust od 15% na celokupan asortiman u Gigatron-u.

Apoteke

Apoteke koje daju popust za studente su Dr. Max 20% na određene proizvode, Apoteka Janković 5-20% na određene proizvode, Esensa 5% na celokupan asortiman i apoteka Benu daje popuste uz skupljene bodove.

Kafići i restorani

Kafeterija Mlin daje popust od 15% za studente, dok restoran Monument daje 10% popusta.

I poslednje, ali ne manje važno, što može u mnogome da olakša studentski život jeste - stipendija.

Stipendija

Stipendije su dobar motivator za studente da se dodatno potrude i za to budu i novčano nagrađeni. Kada je reč o stipendijama, postoji više različitih stipendija koje student može da dobije, a to su: republička stipendija, stipendija za mlade talente (među akademskom zajednicom poznatija kao “Dositeja”), stipendije lokalnih samouprava, stipendije različitih fondacija i kompanija, stipendije za socijalno ugrožene studente, stipendije Ministarstva prosvete za studente u deficitarnim zanimanjima, stipendije za studente sa invaliditetom…

Stipendije se kreću od 5.000 pa sve do 30.000 RSD mesečno.

U 2024. godini, republička stipendija iznosi 13.000 RSD mesečno i dodeljuje se iz budžeta Republike Srbije studentima sa visokim prosekom (obično preko 9.00) i isplaćuje se tokom 10 meseci u godini.

Dositeja, stipendija Fonda za mlade talente u 2024. godini iznosi 30.000 RSD mesečno i takođe se isplaćuje za period od 10 meseci. Dositeja inače važi za jednu od najprestižnijih stipendija u Srbiji i u mladim akademskim krugovima izaziva veliki izazov i divljenje jer je dobijaju samo najtalentovaniji ili najuporniji studenti sa najboljim uspehom na republičkom nivou.

U praksi se dešava da studenti ne dobijaju na mesečnom nivou novac, već odjednom, pa tako u prvom slučaju student na republičkoj stipendiji može očekivati 130.000 RSD, dok studenti koji su ispunili uslove za Dositeju mogu očekivati 300.000 RSD!

Studentska kartica - šta zapravo pruža?

Na temu studentskih povlastica razgovarali smo sa Emilijom Milenković, Članicom Upravnog odbora Krovne organizacije mladih Srbije i studentkinjom Fakulteta političkih nauka i, kako navodi naša sagovornica, studentske kartice mogu da pruže određene povlastice, ali imaju i svojih manjkavosti:

„Studenti imaju studentsku karticu uz koju mogu da ostvare popuste u marketima, prodavnicama sportske odeće, gradskom prevozu, pozorištu, bioskopu, sportskim centrima itd... Preko ove kartice studenti mogu da ostvare npr. 10% popusta u Body Shop-u, 20% u Under Armour-u, 30% popusta na Kampster kurseve i slično. U pitanju je ISIC (International Student Identity Card) kartica koja je međunarodno priznata i koja je obavezna za sve studente kako bi mogli da pristupe menzi i studentskom domu, a uz koju se mogu ostvariti i popusti u inostranstvu, što je svakako dobra stvar. Ono što je važno napomenuti, a studenti često zaborave, to je da ISIC kartica mora da se aktivira pre upotrebe putem njihovog sajta, da bi bila upotrebljiva“.

Ipak, postavlja se pitanje, da li su popusti u navedenim stavkama ono što studenti zaista mogu da priušte? Kako navodi naša sagovornica:

„Studentima pre svega nedostaju osnovni egzistencijalni uslovi poput jeftinijih kirija za stanovanje, većih kapaciteta studentskih domova i njihov bolji kvalitet, bolji kvalitet hrane u menzama, kao i veće stipendije i krediti. Kada pričamo o popustima, to prvenstveno treba da se odnosi na ono što studenti zapravo mogu da priušte – npr. popust za Air Srbiju je potpuno besmislen jer retko koji student to sebi može da priušti. Takođe, nova studentska kartica pruža 10% popusta u prodavnici Aman, ali se taj popust ne odnosi na osnovne životne namirnice poput hleba, jaja, voća, povrća i slično“.

Ono što je studentima poznato, a široj javnosti je plasirano kao novost, jeste da je država ranijih godina imala ugovor sa UniCredit bankom preko koje su studenti primali stipendije i kredite. Taj ugovor je prekinut i otvorena je saradnja sa Bankom Poštanska Štedionica, što je predstavljeno kao velika novost za studente uz određene popuste u nacionalnim kompanijama, međutim, to nije novost, već samo novi ugovor sa istim principom kao i ranije. Naša sagovornica navodi:

„Država je raskinula ugovor sa UniCredit bankom sa kojom su studenti ranijih godina potpisivali ugovor da bi primali stipendije i kredite. Studenti su u ovoj banci svakako imali svoju platnu karticu, ali to tada nije bilo predstavljeno kao studentska kartica već kao obična, platna kartica. Ovo je bio populistički potez, gde se plasirala novost koja u suštini nije donela ništa novo. Ono što je bilo drugačije jeste da je svaki student, prilikom uzimanja kartice, na račun dobio hiljadu dinara, što je više bio „mamac“ za uzimanje kartice, nego suštinska pomoć studentima“.

Povlastice u Srbiji i inostranstvu

Iako studenti u našoj zemlji imaju dosta pogodnosti, u odnosu na inostranstvo, postoje prostori za poboljšanja.

Primera radi, u Nemačkoj i Norveškoj, školovanje na javnim univerzitetima je besplatno (čak i za strane državljanje, dok je kod nas skuplje). Švedska takođe ima besplatno školovanje za svoje državljane. U Nemačkoj studenti dobijaju posebnu kartu za korišćenje javnog prevoza koja je potpuno besplatna. Univerziteti u Finskoj obezbeđuju svojim studentima besplatne laptopove na korišćenje. Danska pruža državnu pomoć studentima za pokrivanje troškova kirije. Dok je kod nas finansijska pomoć studentima (u vidu stipendije) vezana za akademski uspeh, Švedska i Norveška pružaju mogućnost novčanih pozajmica, bez obzira na akademski uspeh. 

Naravno, moramo uzeti u obzir da su u pitanju zemlje koje su ekonomski mnogo razvijenije i stavljaju veliki akcenat na obrazovanje.

Ono što bi bio dodatan benefit za studente jeste finansiranje iz budžeta studenata koji su završili studije i žele ponovo da se upišu na novi fakultet. U Republici Srbiji je moguće školovanje na budžetu države samo tokom prvog školovanja. Uprkos želji koju možda mladi u srednjim dvadesetim imaju da se doškoluju, uz posao i životne troškove, dodatno školovanje je zaista luksuz.

Kao što smo naveli, brojne su pogodnosti koje studenti imaju u Srbiji, ipak, nadamo se da će se u budućnosti uvesti nove reforme i više investirati u obrazovanje, kako bi se popravio i životni standard studenata u zemlji, a samim tim i povećao broj akademskih građana. Svakako, nije na odmet reći da studenti imaju odrešene ruke da uživaju u mnogim popustima, a koji će im definitivno faliti kada završe studije.

Kopiraj link

Kristina Dorić

Kristina je diplomirana sociološkinja, student generacije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, stručnjak za ljudske resurse, a u slobodno vreme se bavi pozorištem i glumom. Zaljubljenik je u umetnost, mačke i Netflix.