Izbor pravog fakulteta može biti jedna od najvažnijih odluka u tvom životu. Pre nego što doneseš konačnu odluku, važno je da sakupiš sve informacije koje će ti pomoći da proceniš da li je taj fakultet pravi za tebe.
Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)
Postoji mnogo načina da se informišeš o fakultetu koji te zanima, i što više informacija prikupiš, to ćeš biti sigurniji u svoju odluku.
1. Sajt fakulteta
Prvi korak je da posetiš zvaničnu stranicu fakulteta. Tu možeš naći sve osnovne informacije kao što su programi, predmeti, profesori, uslovi za upis, rokovi i druge važne detalje. Takođe, sajtovi često imaju i sekciju sa najčešćim pitanjima (FAQ) koja ti može pomoći da odmah dobiješ odgovore na uobičajena pitanja. Na našem sajtu takođe možeš da pronađeš sve informacije o fakultetima, akademijama, univerzitetima i visokim školama, a pretraga je veoma jednostavna.
2. Akreditacija fakulteta
Provera da li fakultet ima akreditaciju je ključna. Akreditacija potvrđuje da fakultet ispunjava određene standarde kvaliteta i da su diplome priznate. U Srbiji, ovo možeš proveriti na sajtu Nacionalnog tela za akreditaciju i proveru kvaliteta (NAT). Ukoliko fakultet nije akreditovan, diploma može biti nepouzdana i manje vrednovana.
3. Rangiranje fakulteta
Postoje mnogi sajtovi koji rangiraju univerzitete prema različitim kriterijumima kao što su akademski rezultati, istraživanja, ili zapošljivost diplomaca. Primeri sajtova su World University Ranking ili Top Universities. Analiziraj rangiranje, ali imaj na umu da to nije jedini pokazatelj kvaliteta.
4. Recenzije bivših studenata
Razgovor sa bivšim ili sadašnjim studentima je odličan način da dobiješ stvarni uvid u to kako je studirati na fakultetu. Možeš ih pitati o kvalitetu nastave, pristupu profesora, odnosima između studenata i uslovima za učenje. Njihova iskustva mogu biti dragocena u proceni da li je taj fakultet pravi za tebe. U kontakt sa studentima možeš doći preko studentskih FB grupa, vrlo često svaka generacija ima svoju FB grupu ili uživo, tako što ćeš na pauzi ispred fakulteta popričati sa studentima.
Dok istražuješ, obavezno poseti i novu sekciju sa recenzijama fakulteta na sajtu Startuj.Infostud.com. Klikni ovde i istraži listu fakulteta. Ova sekcija omogućava studentima da ocene svoje fakultete i podele iskustva sa budućim generacijama. Pored ocena i komentara, na sajtu možeš pronaći detalje o svakom fakultetu, od nastavnog programa do uslova za upis. Takođe, tu je funkcionalnost pretrage koja ti omogućava da uporediš različite fakultete i bolje razumeš njihove prednosti i slabosti, što ti može olakšati izbor.
5. Poseta fakultetu
Ako imaš priliku, poseti fakultet lično. Neki fakulteti organizuju otvorene dane, gde možeš obići prostorije, upoznati profesore i studente, i prisustvovati prezentacijama o studijskim programima. Ovo ti omogućava da direktno osetiš atmosferu i vidiš kako izgleda svakodnevni život na fakultetu.
6. Studentske organizacije
Studentske organizacije su odličan način da saznaš više o vannastavnim aktivnostima i mogućnostima za usavršavanje. U kontaktu sa članovima ovih organizacija možeš dobiti informacije o raznim prilikama za networking, stipendije, volonterske aktivnosti i projekte u kojima možeš učestvovati.
7. Stipendije i finansijska pomoć
Proveri koje vrste stipendija ili finansijske pomoći fakultet nudi. Ovo može biti presudno ako ti je potrebna podrška za plaćanje školarine ili troškova života tokom studija.
8. Profesori i istraživački rad
Saznaj ko su profesori na fakultetu i kakav je njihov istraživački rad. Pretraga njihovih objavljenih radova može ti pružiti uvid u oblasti kojima se bave i u to koliko su aktivni u akademskoj zajednici. Ove informacije ti mogu pomoći ako planiraš akademsku karijeru.
9. Buduće mogućnosti za zapošljavanje
Jedan od ključnih faktora pri izboru fakulteta je i kakve su šanse za zapošljavanje nakon završetka studija. Proveri statistike o zapošljivosti diplomaca, ili razgovaraj sa karijernim savetnicima kako bi saznao u kojim oblastima diplomci fakulteta najčešće nalaze posao.
10. Provere međunarodnih partnerstava
Mnogi fakulteti sarađuju sa univerzitetima iz inostranstva, pružajući studentima mogućnost razmene ili prakse u stranim zemljama. Ako te zanima studiranje u inostranstvu ili učešće u međunarodnim projektima, istraži sa kojim univerzitetima fakultet ima potpisane sporazume.
11. Prakse i saradnje sa kompanijama
Saznaj da li fakultet nudi prilike za stručnu praksu ili saradnju sa kompanijama iz industrije. Ovo ti može pomoći da stekneš praktične veštine tokom studija i da već tokom fakulteta stvoriš mrežu kontakata koja ti može biti korisna pri zapošljavanju.
12. Alumni mreža
Proveri da li fakultet ima razvijenu alumni mrežu i kakve su mogućnosti za umrežavanje sa bivšim studentima. Alumni mogu biti odličan izvor informacija o karijernim prilikama i povezivanju sa profesionalcima u tvojoj oblasti.
Informisanje o fakultetu je ključan korak u donošenju odluke o tvom obrazovanju i budućoj karijeri. Iskoristi sve dostupne izvore, od zvaničnih sajtova i recenzija, kako bi bio što sigurniji da donosiš ispravnu odluku.