Šta da pitaš HR-a kako bi ostavio dobar utisak na razgovoru za posao
Razgovor za posao često može biti stresan, ali dobra priprema može značajno povećati tvoje šanse za uspeh. Jedan od ključnih aspekata razgovora je postavljanje pravih pitanja HR-u, zato što pitanja ne samo da pokazuju tvoju zainteresovanost, već i tvoje razumevanje pozicije i kompanije.
“Priprema za razgovor za posao važna je u okviru prvobitne komunikacije tokom procesa selekcije. Pre svega, istražite kompaniju: njene vrednosti, projekte i aktuelna dostignuća. U okviru toga stičete dodatne informacije koje vam mogu pomoći da shvatite da li je ta kompanija pravo mesto za vas”, rekao je za naš portal Mihajlo Stanojević, partner za sticanje talenata.
Kako navodi, razmisli o svom iskustvu, tako da možeš lako povezati svoje veštine sa potrebama kompanije.
Foto: Startuj.infostud.com (Shutterstock)
Pokaži interesovanje
“U prvim delovima procesa selekcije, često se postavljaju pitanja o motivaciji, pa je korisno kod sebe osvestiti iskrenu želju za radom u nekom konkretnom sistemu. Takođe, možete pripremiti pitanja koja ćete postaviti poslodavcu i dodatno pokazati svoje interesovanje za kompaniju”, objasnio je Stanojević.
Kroz pitanja koja postavljaju, kandidati mogu saznati više o kulturi kompanije, očekivanjima na radnom mestu i mogućnostima za profesionalni razvoj, čime procenjuju da li je ta pozicija pravi izbor za njih.
“Ujedno, postavljanjem pitanja kandidat ostavlja dobar utisak jer pokazuje ozbiljno razmišljanje o svom budućem doprinosu kompaniji. Na taj način, intervju postaje onakav kakav treba da bude - dvosmeran razgovor u kojem i poslodavac i kandidat procenjuju međusobnu usklađenost, što doprinosi boljem izboru i veće šanse za uspešnu dugoročnu saradnju”, rekao je Stanojević.
Pitanja zbog kojih ćeš ostaviti dobar utisak
Kako je naveo za naš portal, neka od tih pitanja mogu biti:
- Koje su ključne odgovornosti ovog radnog mesta u svakodnevnom radu?
- Koji su glavni izazovi sa kojima se suočava vaš tim?
- Kakve mogućnosti za profesionalni razvoj nudi kompanija?
Ukoliko želiš da se istakneš i ostaviš baš dobar utisak na razgovoru za posao, Stanojević navodi da uvek možeš postavljati pitanja koja otkrivaju tvoju ličnost i entuzijazam.
“Na primer, umesto da pitate samo o svakodnevnim zadacima, možete pitati o timskoj dinamici i timskim aktivnostima, kao i da li je tim posebno ponosan na neki uspeh ili projekat. Ovakva pitanja ne samo da pokazuju vašu želju da se povežete, već i da želite da dublje razumete pravu kulturu kompanije”, objasnio je Stanojević.
Koja pitanja treba izbegavati?
Na pitanje koja pitanja treba izbegavati na razgovoru za posao, Stanojević navodi da kandidati treba da postavljaju pitanja koja će im pomoći da steknu jasniju sliku o poziciji i kompaniji, kako bi procenili da li je to pravo mesto za njih.
“Svako pitanje koje je iskreno i relevantno može doprineti boljem razumevanju i kvalitetnijem razgovoru. Nema konkretnih pitanja za izbegavati i zaista se trudimo da negujemo otvorenu kulturu dijaloga tokom procesa selekcije, dajući kandidatima slobodu da pitaju šta žele”, zaključio je Stanojević.
Dobro upoznaj poslodavca
Da bi se dobro pripremio za razgovor za posao, Milica Veraja, specijalista za selekciju i regrutaciju iz Banca Intesa, navodi za naš portal da je važno da se kandidati, pre svega, dobro upoznaju sa poslodavcem kod kog konkurišu za posao ili praksu.
“Najbolje je da informacije potraže na sajtu ili na društvenim mrežama poslodavaca na kojima se često nalaze različiti sadržaji koji opisuju projekte, tim, vrednosti i kulturu kompanije, iako su ti podaci dostupni i na sajtovima za zapošljavanje. Pored dobre informisanosti, potrebno je da kandidati u svom dosadašnjem iskustvu, stečenim znanjima i veštinama pronađu ono što je povezano sa traženim uslovima na poziciji za koju konkurišu, kao i da osmisle način na koji će ih predstaviti regruterima na intervjuu”, rekla je Veraja.
Kako navodi, bilo bi dobro da kandidati tokom razgovora za posao koriste mnogo primera i ilustracija iz svog života kojima će potkrepiti izjave i time im dati veći kredibilitet.
Ovako možeš da ostaviš najbolji utisak
“Iz perspektive regrutera najpoželjnije je da pitanja kandidata budu usmerena na poziciju, zaduženja, tim i organizaciju rada, budući da takva pitanja ukazuju na to da je kandidat zainteresovan i motivisan da se bolje upozna sa zahtevima radnog mesta i kompanijom za koju konkuriše”, objasnila je Veraja.
Najbolji utisak, kako navodi Veraja, ostavljaju kandidati koji uspešno ostvare dvosmernu komunikaciju, odnosno dijalog sa nama regruterima.
“U tome je važno da imaju pozitivan pristup, da aktivno saslušaju sagovornika, kao i da se trude da odgovaraju koncizno i jasno. Zapravo, da budu autentični i iskreno zainteresovani za ono što pitaju”, objasnila je.
Takođe, kako navodi Veraja, sva pitanja koja su u vezi sa pozicijom, organizacijom rada i kompanijom dobrodošla su i uvek su radi da odgovore na njih.
“S druge strane, trebalo bi izbegavati pitanja koja se ne tiču posla, procesa, tima, projekata, kao i ona koja nisu u skladu sa poslovnim i opštim etičkim principima”, zaključila je Veraja.